U13-U16 Cork Co Track and Field champs

U13-U16 Cork Co Track and Field champs
Sunday 5th September

Athletes can enter a MAXIMUM of 2events.
U13 80ml600m,L.J.,H.J.,shot,javelin
U14 80m,200m,800m,1500m,L.J.,H.J.,shot,javelin
U15 100m,200m,800m,1500,L.J.,H.J.,shot, javelin
U16 100m,200m,800m,1500m,L.J.,H.J.,shot,javelin.

Anyone interested in entering let Frank know by Tuesday night at 0876192070

Overall Summer Series result

Summer Series

Tue 11 May 3k Conna community field
Tue 8 June 5k Ballynoe route
Tue 6 July 5 mile Shanakill/Ballynoe route
Tue 3 August 10k Lacken

PositionName3km5km5 Mile10kmTotal Time
1Chris O'Connell
12:1119:2732:31
43:1201:47:21
2Brendan Hickey
12:0320:3934:35
44:4901:52:06
3Kevin Hayes
13:0021:5536:19
44:1901:55:33
4Ted O'Leary
14:3721:3634:55
47:4501:58:53
5Paul O'Flynn
14:5723:3938:51
50:0602:07:33
6Adam Blaiklock
14:4523:3040:07
50:3602:08:58
7Kieran Murphy
14:3824:2542:18
52:0202:13:23
8Denis McCarthy
14:4624:1141:47
53:1202:13:56
9Kathleen Keane
15:1624:5643:17
56:4602:20:15
10Noreen Daly
15:2526:1345:00
57:0002:23:38

St Catherines 5k Results July 30th 2021

 Conna 5K Road Race Results    
PlaceAthletes NameClub LocationTimeGenderBib
1Tim O DonoghueEast Cork AC 14:55SM436
2John ShineLeevale AC 15:18SM466
3Nick O DonoghueEast Cork AC 16:03SM435
4James McCarthyEast Cork AC 16:27SM371
5John O RourkeKilmacthomas 16:50SM449
6Aidan NooneWatergrasshill AC 16:54SM418
7Jessica CoyneLeevale AC 17:10SF312
8Trevor GearySt Catherines AC 17:48SM333
9Alan HaynesWatergrasshill 17:50SM341
10John ShinnickMallow 17:54SM467
11Michelle KennyLeevale AC 17:56SF356
12John MurphyGrange Fermoy AC 17:59SM414
13Alan GibsonDungarvan 18:07SM335
14Conor BartleyBTC 18:26SM196
15Patrick RocheCarrick on Suir AC 18:29SM460
16Kevin CotterBallyduff 18:32SM310
17John BeecherSt Catherines AC 18:36SM223
18Orla ByrneSt Finbarrs AC 18:36SF269
19Ger O ReganMidleton AC 18:43SM448
20Darren ColemanLiscarrol 18:45SM300
21Michael KelleherTogher AC 18:54SM352
22Billy LenihanGrange Fermoy AC 18:56SM363
23Michael WalshGrange Fermoy AC 18:58SM477
24St-John O ConnorSt Nicholas AC 19:02SM431
25Cian DunningSt Catherines AC 19:06SM321
26Tom BennettLismore 19:08SM234
27Jen PrestonEast Cork AC 19:11SF456
28Keith BarrySt Catherines AC 19:20SM193
29Linda O ConnorCarrigaline AC 19:21SF430
30Roger KennedyLondon front runners 19:21SM354
31Jennifer Goggin WalshCarrig na bhfear AC 19:27SF336
32Brian O ConnellTogher AC 19:29SM425
33Anthony PowerClonmel AC 19:35SM451
34Nadine FordeLeevale AC 19:39SF330
35Meadhbh MoynihanLeevale AC 19:39SF409
36Sean KennedyCork Track Club 19:40SM353
37James CondonKilworth 19:42SM302
38Ray HahesyWest Waterford AC 19:47SM337
39Darren FlynnGrange Fermoy AC 19:49SM329
40David BennettConna 19:50SM233
41Tommy Joe StavrouWatergrasshill 19:51SM470
42Lisa CrowleyWatergrasshill AC 19:57SF314
43Allan CarrSt Catherines AC 19:58SM275
44John MulcahySt Catherines AC 19:59SM410
45Padraic BirminghamMallow AC 19:59SM248
46Brendan HickeySt Catherines AC 20:00SM343
47Rachael WalshGrange Fermoy AC 20:04SF479
48Brendan O MahonyGrange Fermoy AC 20:13SM443
49Jack DownesLimerick AC 20:21SM318
50Tony MurrayCloyne 20:25SM416
51Vincent McHughClonmel AC 20:26SM374
52Jason O MahonyEagle AC 20:28SM444
53Gwen ConroyWatergrasshill AC 20:39SF303
54Donncha MoynihanTracton Athletic Club 20:45SM408
55Ted O LearyWest Waterford AC 20:48SM441
56Dave BartleyGrange Fermoy AC 20:49SM199
57Kieran TwomeyMallow 20:55SM473
58Keith BuckleyGrange Fermoy AC 20:57SM268
59Martin LynchBallincollig AC 21:04SM366
60Micheal O BrienAghada RC 21:13SM422
61Perry PowerMooreabbey Milers AC 21:15SM455
62Facundo MendezYoughal 21:19SM405
63Grainne PowerMallow AC 21:20SF452
64Seamus KeaneSt Catherines AC 21:34SM349
65Tony DwyerWest Waterford AC 21:44SM323
66Bernard CorriganSt Nicholas AC 21:51SM308
67Tony McSweeneyCork 21:52SM404
68Sean NorrisAghada RC 21:56SM419
69Gary RelihanMallow AC 22:02SM457
70Helen WalshTogher AC 22:04SF476
71John KilmartinBallynoe 22:08SM357
72Stephanie IlsleyWest Waterford AC 22:18SF346
73Cathal BarryMallow 22:20SM190
74Sean HayesDungourney 22:22SM340
75Kieran HarteSt Catherines AC 22:24SM339
76Anthony DwyerWest Waterford AC 22:35SM322
77Gillian SohunLeevale AC 22:35SF469
78Sylvie O MahonyYoughal AC 22:36SM445
79Dermot O BrienBallynoe 22:37SM420
80Paul O FlynnSt Catherines AC 22:41SM438
81Denis CarrollEagle AC 22:44SM285
82Claire MaddenTogher AC 22:45SF417
83Pat BransfieldSt Nicholas AC 22:49SM257
84Eddie O ReganYoughal AC 22:50SM447
85Roisin RonayneSt Catherines AC 22:55SF461
86Joseph PowerMidleton AC 22:57SM453
87Marina SeymourGrange Fermoy AC 23:01SF463
88Maurice RingMidleton AC 23:02SM458
89Laura O FlynnSt Catherines AC 23:06SF437
90James BreenButtevant RC 23:13SM260
91Noreen O KeeffeWatergrasshill AC 23:13SF440
92Ian O BrienCarrigaline 23:15SM421
93Richard MorrisonSt Nicholas AC 23:17SM407
94Adam BlaiklockSt Catherines AC 23:25SM253
95Donal O DonoghueWatergrasshill AC 23:31SM433
96Mary De BarraBallymore AC 23:32SF316
97Ann GearySt Catherines AC 23:35SF334
98Patrick WalshCahir 23:44SM478
99Eamonn EnglishClonmel AC 23:47SM324
100Eamonn CashinWest Waterford AC 23:56SM287
101Ron IlsleyWest Waterford AC 23:59SM347
102Tom BryanFermoy 24:12SM267
103Kieran MurphySt Catherines AC 24:21SM415
104Colin MurphyCarrigaline 24:22SM413
105Padraig DillonSt Catherines AC 24:29SM317
106Jozef ZoladzFermoy 24:30SM482
107Maurice TobinGrange Fermoy AC 24:40SM471
108Elaine O DonoghueRiverstick Kinsale AC 24:44SF434
109Marian TwomeyFermoy 24:47SF474
110Denis McCarthyEast Cork AC 24:51SM370
111Catherine ClancySt Catherines AC 24:57SF296
112Amanda LenihanGrange Fermoy AC 25:08SF362
113Batt SheehanSt Catherines AC 25:11SM464
114Ger DownesCorbally 25:28SM319
115Denis FitzgeraldWatergrasshill AC 25:28SM327
116Bernie TwomeyMidleton AC 25:45SF472
117Onra PowerWest Waterford AC 25:55SF454
118Margaret TwohigMidleton AC 26:04SF342
119Kathleen KeaneSt Catherines AC 26:08SF350
120Liam BarryMallow 26:11SM192
121Jeffrey RobertsCastlelyons 26:34SM459
122Patricia KingstonYoughal AC 26:34SF358
123Noreen DalySt Catherines AC 26:37SF315
124Bartholomew KearneyLeevale AC 26:37SM351
125John WalsheRoad Runners Club 27:04SM480
126Tricia FosterBallynoe 27:08SF331
127Ger SheehanSt Catherines AC 27:08SF465
128Mary KennedyYoughal AC 27:32SF355
129Evelyn ClaytonSt Catherines AC 27:35SF298
130Mary MulcahySt Finbarrs AC 27:51SF411
131John MorrissonSt Catherines AC 27:54SM406
132Mary KingstonYoughal AC 27:55SF359
133Annette LynchKilworth 27:56SF367
134Donnchadh O DonnabhainCobh 28:00SM432
135Sinead CotterGrange Fermoy AC 28:26SF309
136Helena CorcoranGrange Fermoy AC 28:29SF307
137Celia O ReganYoughal AC 28:41SF446
138Angela O MahonyGrange Fermoy AC 28:46SF442
139Amanda CooneyMidleton AC 28:56SF305
140Lesley FeeneySt Catherines AC 28:57SF325
141Paul McSweeneyFote Island Running Club 29:04SM375
142Allen CotterSt Nicholas AC 29:12SM311
143Claire LomasneyGrange Fermoy AC 29:16SF365
144Mary LeeSt Catherines AC 29:58SF360
145Helen O KeeffeLehenaghmore 31:07SF439
146Mary CorbettWibbly wobbly wonders 31:13SF306
147Kerry ConstantWaterstown Warriors 31:19SM304
148Catriona BarryFermoy 31:30SF186
149Betty WalshSt Catherines AC 31:47SF475
150Michael CoakleyWest Waterford AC 33:04SM299
151Donal HowardMallow 33:06SM345
152Caroline McCarthyGrange Fermoy AC 33:44SF368
153Mary Flanaganconna 34:39SF328
154Colm FinnConna 34:39SM326

2021 Summer Series Overall Standings after 3 races

Summer Training Run Series
Tue 11 May 3k Conna community field
Tue 8 June 5k Ballynoe route
Tue 6 July 5 mile Conna route
Tue 3 August 10k TBD

PositionName3km5km5 MileTotal Time
1
Dave O'Connor11:1318:2531:16
01:00:54
2Chris O'Connell
12:1119:2732:31
01:04:09
3Keith Barry
12:0019:3132:51
01:04:22
4Brendan Hickey
12:0320:3934:35
01:07:17
5Ted O'Leary
14:3721:3634:55
01:11:08
6Kevin Hayes
13:0021:5536:19
01:11:14
7Seamus Keane
12:5321:2838:45
01:13:06
8Kieran Harte
13:5623:0138:17
01:15:14
9Paul O'Flynn
14:5723:3938:51
01:17:27
10Adam Blaiklock
14:4523:3040:07
01:18:22
11Denis McCarthy
14:4624:1141:47
01:20:44
12Kieran Murphy
14:3824:2542:18
01:21:21
13Kathleen Keane
15:1624:5643:17
01:23:29
14Noreen Daly
15:2526:1345:00
01:26:38

Club fixtures

DateVenueCategory  
Tue June 8thBallynoeClub 5km
Tue June 15thBallynoeEast Cork Road Championships (3km / 5 mile)
Sun June 20thNational T&F Junior
Tue June 22ndCarrignavarEast Cork T&F Junior & Senior
Wed June 30thMTU CorkSouth Munster Schools
Sat July 3rdMTU CorkMunster U12 to U19 BOYS T&F Day
Sun July 4thMTU CorkMunster U12 to U19 GIRLS T&F Day 1
Sat July 10thTBCMunster U9 to U11 Team Games Day 1
Sun July 11thTBCMunster U9 to U11 Team Games Day 2
Sat July 17thMTU CorkMunster U12 to U19 BOYS T&F Day 2
Sun July 8thMTU CorkMunster U12 to U19 GIRLS T&F
Sat July 24thTemplemoreMunster Junior & U23 T&F
Sat July 31stTemplemoreMunster Senior & Masters T&F
Mon July 5thTBCEast Cork T&F U9 to U12
Tue July 6thConnaClub 5 mile
Fri July 9thTBCEast Cork T&F U13 to U19
Sat July 10thBere IslandClub away trip
Wed July 21stTBCEast Cork 5000m Track
Fri July 30thConnaConna 5km
Tue Aug 3rdConnaClub 10km
Sat Aug 7thNational T&F U14-19
Sat Aug 8thNational T&F U14-19
Sat Aug 14thNational T&F U14-19
Sun Aug 15thNational T&F U14-19
Sat Aug 21stNational T&F Children, U12/13
Sun Aug 29thCounty T&F Juvenile
Sun Sept 5thCounty T&F Juveniles
Sun Sept 5thNational T&F Masters
Sun Sept 12thCountry T&F Juvenile
Sun Sept 18thEast Cork Cross Country
Sun Sept 26thEast Cork Cross Country

2021 Summer Series Overall Standings

Summer Training Run Series
Tue 11 May 3k Conna community field
Tue 8 June 5k Ballynoe route
Tue 6 July 5 mile Conna route
Tue 3 August 10k TBD

PositionName3km5kmTotal Time
1
Dave O'Connor11:1318:2529:38
2Conor Hayes
11:1718:3129:48
3Keith Barry
12:0019:3131:31
4Chris O'Connell
12:1119:2731:38
5Brendan Hickey
12:0320:3932:42
6Seamus Keane
12:5321:2834:21
7Kevin Hayes
13:0021:5534:55
8Jonathan Kenneally
11:3323:3534:58
9Ted O'Leary
14:3721:3636:13
10Kieran Harte
13:5623:0136:57
11Adam Blaiklock
14:4523:3038:15
12Paul O'Flynn
14:5723:3938:36
13Denis McCarthy
14:4624:1138:57
14Kieran Murphy
14:3824:2539:03
15Kathleen Keane
15:1624:5640:12
16Noreen Daly
15:2526:1341:38
17Siobhan Hayes
16:1426:3942:53
18Ger Sheehan
16:5128:4445:35

Results 5km Summer Run Series

2nd training run of the Club Summer Series took place in Ballynoe on June 8th

Summer Training Run Series
Tue 11 May 3k Conna community field
Tue 8 June 5k Ballynoe route
Tue 6 July 5 mile Conna route
Tue 3 August 10k TBD

PositionNameTime
1Trevor Geary17:53
2Jim Harty18:06
3Aden Maher18:12
4Dave O'Connor18:25
5Conor Hayes18:31
6John Murphy18:46
7Chris O'Connell19:27
8Keith Barry19:31
9Cian Dunning19:44
10St John O'Connor20:02
11Darren Flynn20:16
12John Mulcahy20:29
13Brendan Hickey20:39
14Natalie Nicholson21:14
15Sarah Mulcahy21:23
16Seamus Keane21:28
17Ted O'Leary21:36
18Kevin Hayes21:55
19Robyn Maher22:20
20Kieran Harte23:02
21Anne Geary23:25
22Jonathan Kenneally23:25
23Adam Blaiklock23:30
24Paul O'Flynn23:39
25Laura O'Flynn23:42
26Denis McCarthy24:11
27Kieran Murphy24:25
28Catherine Clancy24:35
29Kathleen Keane24:56
30Mike Walsh25:27
31Aisling McCarthy25:55
32Noreen Daly26:13
33Siobhan Hayes26:39
34John Walshe27:29
35Ger Sheehan28:44
36Betty Walsh31:14